עמוד הבית | סוגי שתלים | שיטות ביצוע החתך | מהלך הניתוח | לאחר הניתוח | מרפאת דר' טנצר | צור קשר

ניתוח הגדלת חזה - סיבוכים

ככלל ניתוח הגדלת חזה נחשב לניתוח בטוח ובעל תוצאות אסתטיות מצוינות, ונשים רבות שבחרו לעבור ניתוח חזה יעידו כי הניתוח היווה נקודת ציון בחייהן והגשים את מאווייהן לחזה יפה יותר. בה בעת, ככל ניתוח פלסטי, גם ניתוח הגדלת חזה אינו נטול סיכונים לחלוטין, ובהתאם, אף שמרבית סיבוכי הניתוח נדירים, ולמרות שבידיו של מנתח פלסטי מומחה בעל נסיון, שכיחותם צפויה בדרך כלל אף להיות נמוכה יותר, יש להביאם בחשבון טרם קבלת ההחלטה על ביצוע הניתוח.

את הסיכונים הפוטנציאליים, שחלקם כאמור נדירים במיוחד, ניתן לחלקם לסיכוים אסתטיים וסיבוכים רפואיים.

סיבוכים רפואיים לאחר ניתוח הגדלת חזה:

צלקת בולטת: בדרך כלל הצלקת שנותרת לאחר השלמת ניתוח הגדלת חזה דקה ועדינה ואורכה כ 3-4 ס"מ. לעיתים היא תהיה מעט מורמת מעל העור, ויכולה לקבל גוון שונה מצבע העור מסביבה. אופי הצלקת נקבע ברובו על ידי צורת הריפוי של המנותחת, שהינה גנטית. ביכולתנו בדרך כלל לפתור בעיות בצלקת או לצמצמן על ידי חבישות ותחבושות מיוחדות.

דימום לאחר ניתוח הגדלת חזה: דימום עלול להתרחש ביום הניתוח. ברובם המכריע של המקרים, זהו אינו דימום מסכן חיים אך הוא מיוחד בכך שהוא מתרחש בתוך הכיס שנוצר בניתוח הגדלת החזה ועל כן אינו נראה לעין. החשד מתעורר כאשר השד תופח בהדרגה ונוצרת אסימטריה בין השדיים. כאשר החשד מאומת – המנותחת מוכנסת לחדר הניתוח, השתל מוצא מהכיס, הדימום מופסק על ידי צריבת הכלי המדמם ואז מוכנס השתל בשנית והרקמות נתפרות. פרוצדורה זו אינה פוגעת בתוצאות הניתוח, אך גורמת כמובן לתסכול מסוים אצל המנותחת והמנתח כאחד. הסיכון לסיבוך זה הוא כ- 1% מכלל ניתוחי הגדלת החזה.

זיהום לאחר ניתוח הגדלת חזה: זהו הסיבוך הרציני ביותר מבין הסיכונים הפוטנציאליים הנלווים לניתוח הגדלת חזה שכן הוא עלול לפגוע בתוצאות ניתוח החזה. זיהום עלול להתרחש בשבועות הראשונים שלאחר הניתוח ומתאפיין באודם, כאב, הפרשה מפצע הניתוח ולעיתים פתיחת פתח בצלקת הניתוחית.

בתחילה אנו מטפלים במנותחת בסבלנות רבה על ידי תרופות אנטיביוטיות ושטיפות הפצע בתרופות מתאימות עד שחולף הזיהום ונסגר הפצע של הניתוח. במידה ומהלכים אלו אינם עוזרים, המנותחת נלקחת לחדר הניתוח שבו בהרדמה כללית מוצא השתל, הכיס נשטף בתמיסות המתאימות ומוכנס שתל חדש. במידה והבעיה חלפה – הרי שהטיפול הצליח. לעתים הבעיה חוזרת – ואז עלינו להוציא את השתלים, לחכות כחצי שנה ואז לבצע ניתוח הגדלת חזה חדש בתקווה שלא יחזור הזיהום. שכיחות סיבוך זה כ- 1%, מקרב המנותחות העוברות ניתוח הגדלת חזה.

התכווצות קופסית: קופסית הינה מעטפת של רקמה העוטפת את השתל, בתוף גופה של המנותחת. מעטפת זו קיימת תמיד סביב השתל והמרקם שלה בד"כ רך ובלתי מורגש. באחוז מסוים של הניתוחים נוצרת קופסית עבה יותר – כתגובה דלקתית או כתגובה לזיהום, המורגשת במגע או בשינוי צורת השד. להתכווצות הקופסית מספר דרגות. בדרגות קלות – בדרך כלל איננו עושים דבר. בדרגות חמורות עלינו להוציא את השתל ואת הקפסולה ולהכניס שתל חדש. שכיחות סיבוך זה כ- 5-3%.

אובדן תחושה לאחר ניתוח הגדלת חזה: בדרך כלל מדובר באובדן תחושה זמני לאחר ניתוח הגדלת חזה. התחושה חוזרת לרוב לאחר כ- 6 חודשים. בשכיחות נמוכה יותר ייתכנו שינויים בתחושה שיימשכו אף מעבר לתקופה האמורה.

פגיעה בהנקה: ככלל, ניתוח הגדלת חזה אינו פוגע בהנקה. פגיעה בהנקה תתכן בניתוח הגדלת חזה בו השתל מוכנס דרך העטרה. נקודה זו מהווה שיקול עבור נשים הצפויות להניק לאחר הגדלת החזה.

אסימטריה: ביכולתנו לתקן אסימטריה קיימת בין השדיים על ידי הכנסת שתלים בגדלים שונים. לעיתים אסימטריה כזו אינה מתוקנת לחלוטין ונשארת גם לאחר הניתוח בדרגה פחותה. יש לזכור עם זאת כי בין השדיים (אפילו שדיים שנראים למתבונן כמושלמים) לעולם אין זהות מוחלטת, ולכן לרוב השאיפה היא להביא לדמיון בין השדיים במידה שלא ניתן יהיה להבחין בהבדלים.

סיבוכים אסתטיים לאחר ניתוח הגדלת חזה

בין הסיבוכים הללו ניתן למנות:

קפלים: כיוון שלשתל עצמו, המשמש בניתוח הגדלת חזה, קיימים קפלים, בזמן תזוזותיו – ניתן לעתים לראות קפלים אלו דרך העור. הקפלים נראים כגלים בעור בעיקר בצידי השד ובחלקו העליון. הדרך לצמצם תופעה זו היא – שימוש בשתלים מתאימים מבחינת גודל (לא שתלים גדולים מדי) ויצירת כיס מאחורי השריר.

הרגשת השתל במגע: רוב השתל מכוסה ומוגן על ידי רקמות השד והשריר. קיימים אזורים בחזה שבהם כיסוי זה דק (למשל בקפל התת שדי) ואז קיימת אפשרות כי ניתן יהיה לחוש בשתל – תחושה המזכירה נגיעה בשקית ניילון. הדרך למנוע סיבוך או אי נעימות זו – ביצוע הגדלת חזה על ידי שימוש בשתלים קטנים.

לסיכום – ניתוח חזה, המבוצע תחת ידיו של מנתח פלסטי מומחה ובעל נסיון, ותחת תנאים רפואיים ראויים, נחשב לניתוח פלסטי בטוח למדי, ולרוב, הסיבוכים האפשריים אינם נפוצים כלל. עם זאת, ככל ניתוח קוסמטי, גם בניתוח הגדלת חזה קיימים סיכונים אפשריים אותם יש להכיר וללמוד טרם קבלת החלטה לעבור ניתוח חזה, גם אם במרבית הסיכונים ניתן לטפל בדרכים מקובלות ובצורה טובה למדי.