עמוד הבית | סוגי שתלים | שיטות ביצוע החתך | מהלך הניתוח | לאחר הניתוח | מרפאת דר' טנצר | צור קשר

ניתוח חזה – סוגי שתלים

נהוג להבחין בין סוגי השתלים בהם משתמשים בביצוע ניתוח חזה לפי מספר קריטריונים:

1. סוג המילוי המשמש לצורך ביצוע הגדלת חזה  - שתל סיליקון או שתל מי מלח (מים פיזיולוגיים).
2. צורת השתל המשמש לביצוע ניתוח הגדלת חזה - שתל עגול או שתל אנטומי (בצורת אגס או דמוי דמעה)
3. סוג המעטפת של השתל המשמש לשם הגדלת חזה – שתל בעל מעטפת חלקה או מחוספסת.

סוג המילוי של השתלים המשמשים להגדלת חזה - שתל סיליקון או שתל מי מלח

שתל סיליקון – שתל סיליקון הינו השתל הנפוץ ביותר בשימוש לצורך ניתוח חזה, בו בוחרות מרבית הנשים העוברות ניתוח הגדלת חזה או ניתוח חזה אחר,כגון ניתוח שחזור שד לאחר כריתת שד.
שתל סיליקון הינו פופולרי במיוחד, משום ששתל זה נחשב כשתל הדומה ביותר בצמיגות, במגע ובהרגשה לשד רגיל.
הדור החדש של שתלי הסיליקון המשמשים בביצוע ניתוח הגדלת חזה מתאפיין במעטפת שתל עמידה יותר מפני דליפת סיליקון בתוכו ובסיליקון הקיים בתוכו בצורת ג'ל ולא סיליקון נוזלי כפי שהיה בדור השתלים הקודם.
תכונות אלו של השתלים המשמשים לשם הגדלת חזה הביאו לכך שאחוז הדליפה של הסיליקון מתוך השתל הוא נמוך מאוד יחסית לדור הקודם. מסיבה זו לא קיימת כיום המלצה להחליף את השתלים החדשים כעבור מספר שנים, כפי שהיה בעבר ביחס לנשים שעברו הגדלת חזה.
לאחר אישור השימוש בשתלי סיליקון לצורך הגדלת חזה ע"י ה- FDA האמריקאי חלה ירידה חדה בשימוש בשתלי מי המלח בעולם למטרת הגדלת חזה. השימוש העיקרי בהם בארץ הוא בתחום שחזורי השד לאחר כריתת רקמת השד בשל גידול.

צורת השתל
קיימות מספר צורות לשתל המשמש בביצוע ניתוחי חזה:
שתלים עגולים
שתלים אנטומיים (דמויי אגס או דמעה)
שתלים חרוטיים בצורה דמויית חרוט

שתל עגול:
שתלים עגולים המשמשים לביצוע הגדלת חזה הינם השתלים המוכרים ביותר בשימוש ומתאימים למרבית הנשים שעוברות ניתוח חזה. השתל הינו בעל צורת עיגול מושלם – בסיסו שטוח וכיפתו עגולה. במשך השנים פיתחו חברות השתלים מגוון רחב של שתלים עגולים הנבדלים זה מזה במידת ההתבלטות (הפרופיל) שלהם לפנים (projection).
אנו מבדילים בין שתלי High projection,Medium projection , projection Low כאשר ככל שהפרופיל גבוה יותר – כך הקוטר קטן יותר והתוצאה של הגדלת החזה תיתן שד בולט יותר לפנים (push-up).

שתל אנטומי:
שתל אנטומי המשמש להגדלת חזה הוא שתל בצורת אגס או דמעה.
לשתל מסוג זה רוחב וגובה שונים ומידת התבלטות (פרופיל). כך שניתן לבחור בשתל גבוה וצר, שתל רחב ונמוך וכמובן בעלי פרופיל משתנה, ובהתאם תשתנה התוצאה של ניתוח החזה.
צורתו הייחודית של שתל זה מאפשרת שליטה על מידת הבליטה של השתל בחלקו העליון של השד. כך למשל לנשים רזות במיוחד המבקשות לעבור ניתוח להגדלת חזה ייתן שתל זה מראה טבעי יותר ולא מראה מנותח, ולכן שתל זה עשוי להמצא כמומלץ עבורן לביצוע הניתוח.
עם זאת, אחת הבעיות המיוחסות לשתל אנטומי הינה תזוזה אפשרית של השתל ואפשרות היווצרות צורה לא רצויה של השד. על מנת למנוע מצב זה או לכל הפחות לצמצם את סיכון הופעתה של תופעת לוואי זו, המנתח הפלסטי מקפיד במהלך הניתוח הפלסטי ליצור כיס בעל מידות מתאימות לשתל.

שתל חלק או שתל בעל מעטפת מחוספסת

הבחנה נוספת בין השתלים המשמשים בניתוח פלסטי לשם הגדלת חזה, הינה הבחנה בין שתל בעל מעטפת חלקה לשתל בעל מעטפת מחוספסת.
המעטפת המחוספסת של שתל מתאפיינת בהדבקות טובה יותר לרקמת השד ועל פי מחקרים גדולים לסיכוי נמוך יותר "להתכווצות קופסית". הכוונה לסיבוך יחסית נדיר של ניתוחי הגדלת חזה המאופיין ברקמה עבה המקיפה את השתל, הנוצרת לאחר ביצוע הגדלת החזה. מקובל ליחס תופעה זו להצטלקות או לזיהום סמוי כתוצאה מניתוח הגדלת החזה. כאמור, בשימוש בשתלים מחוספסים אחוז ההתכווצות הקופסית נמוך ולכן רבות בוחרות בשתל זה במסגרת הניתוח.

המעטפת החלקה מתאפיינת במרקם שד רך יותר, מאפיין שהינו חיוני עבור נשים רבות הבוחרות לעבור הגדלת חזה. בשנים האחרונות, טוענים המנתחים, ירד אחוז "התכווצות הקופסית" גם בשתלים מסוג זה.
לסיכום, מגוון השתלים העומד כיום לבחירתה של המטופלת המבקשת לעבור הגדלת חזה הינו גדול יחסית ומאפשר התאמה טובה למדי של הצרכים והרצונות, הן ביחס למגע והן ביחס למראה של החזה, שיתקבל לאחר הניתוח הפלסטי לתיקון החזה.