עמוד הבית | סוגי שתלים | שיטות ביצוע החתך | מהלך הניתוח | לאחר הניתוח | מרפאת דר' טנצר | צור קשר

מהלך ניתוח הקטנת חזה

טרם ניתוח הקטנת שדיים מתקיימת פגישת ייעוץ של המנתח הפלסטי עם המטופלת או המטופל, ומבוצעת בדיקה רפואית הכוללת שאלון לגבי ההיסטוריה הרפואית. לפני הניתוח תבוצע במידת הצורך בדיקת ממוגרפיה וכן תילקחנה מן המטופלת מנות דם.

יום לפני ניתוח הקטנת חזה (או ביום הניתוח), מצייר המנתח הפלסטי על גבי גופה של המטופלת את קווי התוכנית של הניתוח הפלסטי, כאשר הציור מבוצע בהתאם לטכניקה הניתוחית שנבחרה.שלב הציור הינו שלב חשוב ביותר בכל ניתוח הקטנת שדיים, הדורש מיומנות ודיוק מירביים.

חשיבות הציור נובעת מכך שעל פי הציור ייקבע גובה הפטמה והעטרה לאחר ניתוח הקטנת שדיים ויש בו כדי להשפיע במישרין על התוצאות האסטטיות שיתקבלו. בציור קווי המתאר מביא המנתח הפלסטי פרמטרים שונים ובהם היקף השדיים, גודל הרקמה שיש להוציא במהלך ניתוח הקטנת החזה, המרחק הנכון בין הפטמות הדרוש להשגת תוצאות אופטימליות (מבחינת סימטריה ופרופורציה), מיקום הפטמה האידיאלי – שהינו כ – 20 ס"מ מה Sternal Notch ועוד.

ניתוח הקטנת חזה מתבצע בדרך כלל תחת הרדמה מלאה ונמשך לרוב בין שעתיים לארבע שעות, בהתאם למורכבות הניתוח, שיטת ההרדמה וכו'. עם זאת, לעתים, ניתן לבצע הקטנת שדיים שלא תחת הרדמה כללית, למשל כאשר ניתן להקטין את החזה ולתקן את המצב הרפואי באמצעות שאיבת שומן בלבד – חלופה העשויה להימצא כרלוונטית במיוחד ביחס לגברים המעוניינים לבצע הקטנת חזה, כאשר רקמת השומן מהווה חלק משמעותי מהחזה המוגדל.

לעתים, טרם ניתוח הקטנת החזה, עשוי המנתח הפלסטי לבצע שאיבת שומן, המקילה על מיקום המתלה ומסייעת בהקטנת נפח השדיים. תחת ההרדמה, יבצע המנתח הפלסטי את חיתוך השד בהתאם לטכניקה הנבחרת לביצוע הקטנת החזה, ועשוי לשלב שימוש בלייזר להפרדת רקמת העור. כאשר ניתוח הקטנת החזה מבוצע על שד אחד בלבד וכולל הגדלת חזה של השד האחר, יבוצע חיתוך מתאים גם בשד השני, אף זאת בהתאם לטכניקת הגדלת החזה שנבחרה כגון חיתוך בחלק התחתון של השד, מסביב לעטרה וכו', ויוכנס השתל הנבחר לצורך הגדלת השד.

לאחר ביצוע החיתוך בשדיים המוקטנים, יוציא המנתח הפלסטי את רקמת השד והשומן העודפות (כמות הרקמה שתוצא, תלויה ביחס בין היקף השדיים להיקף של החזה) ולאחר מכן ימקם את מתלה הפטמה-עטרה במקום גבוה יותר ויתפור את רקמת העור, לרוב באמצעות תפרים נמסים. בנוסף, במידת הצורך, טרם התפירה, מקטין המנתח הפלסטי את היקף הפטמה לקבלת מראה פרופורציונלי ואסטטי. לקראת סיום הניתוח יוכנסו נקזים, שיוצאו בדרך כלל יום לאחר הניתוח. כמו כן, רקמת שד שהוסרה תועבר לפי הצורך לבדיקה פתולוגית.