עמוד הבית | סוגי שתלים | שיטות ביצוע החתך | מהלך הניתוח | לאחר הניתוח | מרפאת דר' טנצר | צור קשר

מהלך ניתוח הגדלת חזה

ניתוח פלסטי לצורך הגדלת חזה יכול להתבצע בבית חולים, מוסד רפואי פרטי או בקליניקה הפרטית של המנתח הפלסטי. מקום ביצוע הניתוח להגדלת החזה נקבע בעצה אחת עם המנתח הפלסטי ובהתאם למאפיינים של המטופלת, והצרכים הרפואיים.

ביום הניתוח הפלסטי מגיעה המנותחת כשעתיים לפני ניתוח הגדלת החזה, כאשר היא בצום, ללא איפור ולאחר ששטפה את גופה בבוקר הניתוח בסבון אנטיספטי, לצורך צמצום הסיכון להתפתחות זיהום.
ניתוח חזה יכול להתבצע תחת הרדמה מלאה או לחילופין בהרדמה מקומית עם אלחוש - זאת, בהתאם להחלטת הרופא והמנותחת, ובהתאם למורכבותו של הניתוח, אורכו ועוד.

לאחר השלמת הליכי הקבלה נבדקת המנותחת על ידי הרופא על מנת לוודא כי היא כשירה לעבור את ניתוח החזה (בתוך כך נלקחים מדדים שונים ובהם חום, לחץ דם ודופק). לאחר הבדיקה ישרטט המנתח הפלסטי על גופה של המנותחת את קווי המתאר לקראת ניתוח הגדלת החזה.

כשעה לפני הניתוח מקבלת המנותחת זריקת הכנה לניתוח הגדלת החזה, המכילה חומרים מרגיעים ומשככי כאבים. במידה וניתוח החזה מבוצע בהרדמה מקומית, החולה תקבל הזלפה תוך ורידית המכילה חומרים מרדימים תרופות מכווצות כלי דם (לצמצום הדימום) ומשככי כאבים. הרדמה כללית תבוצע באופן שונה, על ידי רופא מרדים שיקבע את מינון חומרי ההרדמה ואת חומר ההרדמה הרצוי.
עם תחילת תהליך הגדלת החזה יוזרקו בנוסף חומרים מרדימים לאיזורים הרלוונטיים ולמעשה משלב זה ואף קודם לכן, המנותחת העוברת ניתוח חזה אינה אמורה להרגיש דבר.

ניתוח הגדלת חזה מורכב מכמה שלבים – ביצוע חתך להכנסת השתל, יצירת כיס לצורך הכנסת השתל, הכנסת השתל ותפירת הכיס, כמפורט להלן:

בשלב הראשון של תהליך ניתוח הגדלת החזה מבצע המנתח הפלסטי חתך במיקום המתאים (סביב הפטמה, מתחת לשד או מתחת לזרוע) - בהתאם לשיטת ביצוע של ניתוח הגדלת החזה. יובהר, כי שיטות הביצוע של החתך בניתוח הגדלת חזה הינן שונות בין מנתח פלסטי אחד לרעהו, ולכל שיטה יתרונות שונים (להרחבה - "מיקום החתך").

השלב השני של התהליך בניתוח הגדלת חזה, לאחר ביצוע החתך, הינו שלב הפרדת הרקמות ויצירת "כיס" אליו יוכנס השתל. שלב זה מורכב יותר אצל מנותחות אשר השתל מוחדר אצלן מאחורי שריר החזה, ולעתים דורש החדרת "מרחיב" שהינו שתל זמני המוחדר לשם הרחבת העור (נפוץ יותר בקרב נשים העוברות ניתוח שחזור שד לאחר כריתה או אצל מנותחות בעלות רקמת שד מועטה ביותר, המבקשות לעבור ניתוח פלסטי לשם הגדלת חזה).

לאחר יצירת הכיס מוחדר השתל. סוג השתל המשמש לביצוע ניתוח פלסטי לצטרך הגדלת חזה יכול להיות שתל סיליקון או שתל מי מלח שהינם מים פיזיולוגיים, וצורת השתל יכולה להיות עגולה או אליפטית (שתל אנטומי). כמו כן, קיימים שתלים בעלי מעטפת שונה, מחוספסת או חלקה. הכל בהתאם להחלטת המטופלת והמנתח - להרחבה על סוגי השתלים ניתן לקרוא בפרק "סוגי שתלים".

בשלב השלישי בניתוח הגדלת חזה המנתח הפלסטי תופר את הכיס תוך נסיון להסתיר ככל הניתן את סימני הניתוח הפלסטי. לאחר תפירת הרקמה, האיזור מכוסה ונחבש באמצעות תחבושת לחץ או חזיה רפואית.
תהליך ניתוח הגדלת חזה אורך כשעתיים אך לרוב מתארך במידה מסויימת כאשר השתל מוחדר מאחורי שריר החזה. משך הניתוח הפלסטי משתנה גם בהתאם למורכבותו של ניתוח החזה.

שחרור הביתה

רוב המטופלות יכולות לעזוב לביתן כבר למחרת ניתוח הגדלת החזה ובמקרים מסויימים גם באותו היום, לאחר בקרה מתאימה של הצוות הרפואי.