עמוד הבית | סוגי שתלים | שיטות ביצוע החתך | מהלך הניתוח | לאחר הניתוח | מרפאת דר' טנצר | צור קשר

טכניקות לביצוע הקטנת שדיים

הקטנת שדיים מוכרת ברפואה הפלסטית עשרות שנים ואף למעלה מכך. במהלך השנים פותחו והשתכללו הטכניקות המשמשות כיום בסיס לביצוע ניתוחי הקטנת חזה, וניתן הדגש על הבטחת אספקת דם טובה לעטרה ולפטמות, השגת תוצאות אסטטיות טובות ושמירה על תחושה ועצבוב של קומפלקס פטמה-עטרה (NAC). בהמשך, השתכללו הטכניקות המרכזיות לביצוע הקטנת שדיים תוך התמקדות נוספת בצמצום הצלקת הנותרת לאחר הניתוח הפלסטי, ושיפור התוצאות האסטטיות.

הבחירה בטכניקה הניתוחית לביצוע הקטנת שדיים תלויה בגורמים שונים ובהם גודלם של השדיים, מומחיותו של המנתח הפלסטי והתמחותו בשיטה מסויימת, מצב בריאותי וכללי של המנותחת המעוניינת לעבור הקטנת חזה, מורכבות הניתוח (האם תבוצע הקטנת שד אחד וכן הגדלת חזה בשד האחר, בשל אי סימטריה?) ועוד. כן חשוב טכניקות מסויימות עשויות להפחית שכיחות של תופעות לוואי מסויימות או סיכונים של ניתוח הקטנת שדיים, ומכאן החשיבות בבחירת טכניקה המתאימה בין היתר למטרותיה של המנותחת.

אחת הטכניקות העיקריות המשמשת כיום לצורך הקטנת שדיים מבוססת על יצירת מתלה של קומפלקס הפטמה-עטרה, שנותר מחובר לכלי דם ועצים, דרכו מתאפשרת אספקת הדם והעצבוב לפטמה ולעטרה. בדרך זו ניתן לרוב לשמר לאחר הקטנת החזה הן את התחושה והן את האפשרות להניק, לאחר ניתוח הקטנת חזה. חשוב לציין כי ניתן ליצור את המתלה בדרכים שונות ובאופנים שונים, ולכן גם אם הקטנת החזה מתבצעת באמצעות מתלה, הרי שבין השיטות הניתוחיות האפשריות ייתכנו הבדלים משמעותיים מבחינות שונות ובהן מיקום וכמות כלי הדם שישמשו כמקור אספקת דם לרקמות השונות לאחר הניתוח, מיקום החתכים והיקפם ועוד.

כך למשל, ניתן ליצור בין היתר מתלה עליון, מתלה תחתון או מתלה צידי, מתלה פרנכימתי וכו'. וכדוגמא, אחת הטכניקות הנפוצות של ניתוח הקטנת שדיים היא על ידי יצירת מתלה תחתון כאשר בטכניקה זו מתבצעת כריתת הרקמה העודפת תוך גישה מאיזור מעל המתלה כך שבסופו של הניתוח מורם המתלה לאיזור גבוה יותר ומתקבל שד מצומצם בנפחו וגבוה יותר. באופן דומה ייתכנו טכניקות אחרות המבוססות על יצירת מתלה, אך שיטת אספקת הדם ורקמת העצבים, עשויות להיות שונות.

שיטת החתך בניתוח הקטנת חזה עשויה להשתנות אף היא, בהתאם לטכניקה הניתוחית הנבחרת להקטנת השד. דרך נפוצה אחת לביצוע ניתוח חזה להקטנת שדיים הינה למשל באמצעות חיתוך סביב העטרה. בהמשך מבוצע חתך אנכי מגבולה התחתון של העטרה עד לחלקו התחתון של השד בקפל התת שדי ובנוסף, חתך אופקי לרוחבו של החלק הפנימי-התחתון של השד. חתך בשיטה זו נראה כעוגן ובצורה T הפוך. ייתכנו גרסאות שונות של טכניקה זו, כאשר למשל, החתך האופקי התחתון עשוי להתקצר ואף לעתים ניתן לבצע את הקטנת החזה ללא חתך אופקי כלל לצמצום היקפן של הצלקות – וזאת כאשר מצבה של המטופלת וגודל השדיים מאפשר זאת, וכאשר המנתח הפלסטי משתכנע כי זו הדרך האופטימלית להקטנת השדיים.

טכניקה מוכרת אחרת לביצוע הקטנת שדיים הינה בשיטה הקרויה Free Nipple Grafting. שיטה זו כרוכה בניתוק של קומפלקס הפטמה-עטרה ובהשתלתה במיקום חדש. טכניקה זו משמשת לביצוע הקטנת חזה במיוחד אצל נשים בעלות חזה גדול במיוחד ו/או נשים הסובלות מבעיות באספקת דם למתלי עור או נשים אשר קיימת לגביהן מניעה ליצירת מתלה או לביצוע הרדמה מלאה, למשל. ניתוח הקטנת חזה בשיטה זו יהיה לרוב קצר יותר מטכניקות המבוססות על יצירת מתלים, אך בשיטה זו לא תישמר התחושה בעטרה ובפטמה וכן היכולת להניק.

לשם בחירת טכניקת הקטנת החזה הטובה ביותר עבורך, יש להיוועץ במנתח וללמוד על הפרמטרים השונים הרלוונטיים למצב והאפשרויות השונות, כמו גם המגבלות, היתרונות והחסרונות של כל טכניקה, בהתבסס על העדפותייך ורצונותייך.