עמוד הבית | סוגי שתלים | שיטות ביצוע החתך | מהלך הניתוח | לאחר הניתוח | מרפאת דר' טנצר | צור קשר

הקטנת חזה

שדיים גדולים או שדיים גדולים ונפולים (חזה צנוח), היפרטרופיה או חזה גדול שאינו סימטרי עלולים לא אחת לגרום לבעיות תפקודיות שונות ולהוות מטרד לא פשוט הגורם לא אחת לפגיעה בדימוי הגוף, עבור בחורות צעירות או נשים בטווח גילאים רחב למדי. יתרה מזו, תופעה של שדיים מוגדלים עלולה להופיע גם אצל גברים, בדרגות חומרה משתנות – מצב המוכר בשם גינקומסטיה, ואף מצב זה של חזה מוגדל גורם לא אחת לאי נעימות או מטרד.

ניתוח הקטנת חזה או הקטנת שדיים הינו ניתוח פלסטי המיועד לטפל במצבים אלו, של שדיים גדולים אשר גורמים לבעיות אסטטיות ולתחושת חוסר נוחות ביחס לגוף ו/או לבעיות תפקודיות שונות כדוגמת כאבי גב או כתפיים, פגיעה ביציבה, פריחה מתחת לשד וכו'.

לרוב, המועמדות לביצוע ניתוח הקטנת שדיים הן נשים צעירות בעלות חזה גדול למדי או חזה גדול שאינו סימטרי, וכן נשים בגיל מתקדם יותר, אף בתקופת הבלות, הסובלות מחזה גדול ונפול (למשל עקב לידות או תהליך ניווני של השד המאפיין את גיל הבלות). כאמור, הקטנת חזה רלוונטית גם לגבי גברים, הסובלים מהתפתחות יתר של השד.

לעתים, ניתוח הקטנת חזה מיועד לטפל במצב של חוסר סימטריה בין השדיים, או אז יתכן מצב של הקטנת שד אחד וביצוע הגדלת חזה באמצעות שתלים מלאכותיים, כדוגמת שתלי סיליקון, בשד האחר.
קיימות טכניקות ניתוחיות שונות לביצוע ניתוח הקטנת שדיים, המשתנות בהתאם לגודל השדיים, מצב רפואי של המנותחת או המנותח, מורכבותו של הניתוח הצפוי והעדפותיהם של המטופל או המטופלת. כמו כן, הטכניקה מושפעת מן השאלה האם המטופלת מתכוונת להניק בעתיד והאם היא מוכנה להשלים עם מצב בו תאבד תחושה בפטמה – ולהרחבה, ראו בפרק העוסק בטכניקות לביצוע הקטנת שדיים ובעמוד בנושא סיכונים של ניתוח הקטנת חזה.

בהקשר זה חשוב לציין, כי שורשיו של ניתוח הקטנת חזה מוכרים ברפואה הפלסטית מזה למעלה מ – 100 שנים, אף שכמובן במהלך השנים השתכללו השיטות לביצוע הקטנת חזה ופותחו טכניקות מתקדמות, והנסיון שנצבר במהלך השנים בקשר עם ניתוח הקטנת חזה מאפשר כיום בחירה של טכניקה מתאימה לרצונותיה ולמצבה של המטופלת, באופן מיטבי.

לניתוח הקטנת שדיים מספר מטרות, שהעיקרית בהן היא כמובן הקטנת נפח השד, ובנוסף, שמירה על אספקת דם תקינה לשד, שמירת תחושתיות ועצבוב של הפטמות ויצירת שד אסטטי ופרופורציונלי עם צלקות מינימליות, ככל הניתן.